היה דרוש שכנוע: כך הפועל באר שבע בחרה בדנילו אספרייה

השיחה שגרמה לרוני לוי לצפות, הפציעה שהדאיגה והמוטיבציה לשחק באירופה. הקולומביאני לא היה האופציה הראשונה של האדומים, אבל אחרי מספר בדיקות הוא הפך לרכש שיוכל להיות שובר שוויון בליגה ובאירופה. וגם: מה שיביא לקבוצה והבעיה שתצוץ כשיצורף מגן שמאלי זר

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  02.08.21 - 19:32
תחילת כתבה

הפועל באר שבע מצאה את שחקן ההתקפה לו הייתה זקוקה - דנילו אספרייה - אבל מתברר שהדרך אליו הייתה די ארוכה. הקולומביאני לא היה המועמד המוביל לחיזוק האדומים ולא כזה שתפס תשומת לב מיוחדת אצל רוני לוי, אז מה בכל זאת הוביל את דרכו אליהם? הפרטים לפניכם.

מוחמד רשאללה מסלובן ברטיסלבה ודוגלאס טאנקה מפאסוס דה פריירה היו אלה אחריהם הפועל ב"ש חיזרה, אולם הדרישות הכספיות של קבוצותיהם ושל השחקנים עצמם היו כאלה שבמועדון לא הייתה יכולה לעמוד בהן. אחרי שהקבוצות והשחקנים כבר הסכימו לרדת בסכומים, הם לא רצו לבוא לישראל כך שהאופציה להבאתם ירדה סופית מן הפרק.

וכך נכנס אספרייה לתמונה. בב"ש, כאמור, לא ממש היו סגורים על אספרייה וכאשר רוני לוי קיבל את השם מאליניב ברדה כבר לפני שבועיים, אמר שהוא מחפש משהו אחר. יש לציין כי בהתחלה רוני לוי הסתכל רק על הנתונים היבשים והעובדה שהוא כבר בן 32 (בינואר יחגוג 33) לא הלהיבה אותו במיוחד.

התפנית הגיעה בשיחה שערך רוני לוי עם כמה חברים מרומניה מהתקופה בה אימן בסטיאווה, בה העלה בפניהם שהקולומביאני הוצע לו. אותם חברים המליצו עליו בחום ואמרו למאמן: "רק תסתכל עליו". המאמן, כמובן, מעריך את דעתו המקצועית של ברדה, אבל כשהוא שמע מאנשים נוספים שיש בו משהו הוא צפה, התלהב וביקש שינסו לסגור איתו.

זה לא היה קל. בב"ש נתנו לו חוזה לשנה אחת עם אופציה, אבל אספרייה אמר שהוא לא מגיע לישראל בשביל חוזה של פחות משנתיים ובסופו של דבר במועדון התרצו, אבל אז גילו שהייתה לו לאחרונה פציעה בשריר הירך. בב"ש הודיעו לקשר שהוא מגיע לישראל על מנת לערוך בדיקות מקיפות ורציניות, בדומה לקבוצות הגדולות באירופה, זאת משום שבעבר הגיעו לב"ש מספר שחקנים ש"באו לעשות סיבוב" והיו פצועים תקופה (כמו איסאק קואנקה למשל). מהבדיקות הרפואיות עלה שהפציעה חלפה לחלוטין כך שזה לא מה שיפגע בו.

אחד מהשיקולים של ב"ש היה להביא שחקן בכושר ובניגוד לדוידה פטרוצי, שלא התאמן שלושה חודשים לפני שהגיע ב"ש, אספרייה התאמן ושיחק. מן הסתם הקולומביאני לא ישחק מההתחלה משום שלא היה חלק מהמחנה וצריך ללמוד את הקבוצה, אבל גם בבדיקות ראו שהוא על קצב גבוה והאמינו שהוא יתרגל במהרה.

מלבד זאת, בצוות המקצועי ב"ש לא הסתפקו בשיחה עם הסוכן וצפייה בקלטות אלא דיברו עם אספרייה ושמעו ממנו שלמרות שבסעודיה יש הרבה כסף ושזו ליגה לא רעה בכלל, הוא רוצה לשחק באירופה. הקשר שיחק רק בליטקס לובץ' ומרגיש שבגילו הוא יכול להצליח גם באירופה.

ויש כמובן שיקולים טקטיים למהלך. הרצון של רוני לוי היה לצרף להביא שחקן בכנף ימין, כי גם אלטון אקולטסה ויוג'ין אנסה משחקים בשמאל ויש לו בעמדה רק את רמזי ספורי ותומר יוספי, שיכול לשחק באגף הימני עם רגל שמאלית. דור מיכה גם יכול לשחק בימין, אבל המאמן מתכוון לשחק איתו במרכז כך שהיה חסר לו עוד שחקן כזה.

בב"ש עדיין מתכננים לצרף מגן שמאלי זר וכשיצליחו לעשות זאת, תצוץ בעיה שעלולה להשפיע על אספרייה משום שבסגל האדומים יהיו שישה זרים. מיגל ויטור הוא קפטן ואמור לפתוח דרך קבע מה שאומר שאחד מבין פטרוצי, אנסה, אקולטסה, אספרייה והמגן השמאלי שיגיע - ישב על הספסל ויותר קל להוציא שחקן כנף. האם הקולומביאני ייתן לרוני לוי ערך שיגרום לו לשחק איתו בכל משחק חשוב? נחייה ונראה.